Auktionshuset Dorotheum
   Foto: Auktionshuset Dorotheum

Det ældste auktionshus Dorotheum blev grundlagt i 1707 efter ordre fra den østrigske kejser Franz Joseph I som en stat pawnshop for befolkningens behov, fanget i en vanskelig økonomisk situation .  Først om salg af ting, som ikke har været i stand til at indløse deres ejere kun tilladt et snævert udvalg af købere .  I 1785, pawnshop blev en åben institution for alle, der ønsker at købe ting, der er .  80 år efter grundlæggelsen har pawnshop flyttet til centrum af Wien, i et tidligere kloster Saint Dorothea, hvorefter den fik sit nuværende navn - den Dorotheum .  Virksomheden fik hurtigt momentum og blev rige, så i 1901 på stedet af et tidligere kloster blev bygget storslåede elegant bygning tegnet af arkitekt Ritter von Foerster .  Åbningsceremonien overværet af kejser Dorotheum .  Opdateret lokaler fuldt ud at opfylde behovene i et stort auktionshus; i showrooms begyndte at samle alle Wiens elite .

Siden 1978 Dorotheum åbnede værelser frie salg, hvilket førte til endnu flere potentielle købere. Hallerne er udstillet kunstværker, antikviteter, smykker. Handel i disse haller er i gang, uden henvisning til auktionerne. I dag er det første sted er besat af auktioner, der udstillede malerier af det XIX århundrede, samt værker af nutidige kunstnere. Traditionelt den store interesse er glas, porcelæn og skulpturer af det østrig-ungarske monarki.

Siden 2001 har Dorotheum bestået i hænderne på private ejere, der ansvarligt og kærligt fortsætte traditionen med auktionshuset.

I øjeblikket er Dorotheum har filialer og repræsentationskontorer, både i Østrig og i andre lande: i Italien, Japan, Den Tjekkiske Republik og Tyskland. De rekordhøje salg resultater for Dorotheum begyndte i 2007, hvor det samlede salg udgjorde 123 millioner euro.

  Jeg kan supplere beskrivelsen